DÜNYANIN SÜSÜ

Allah diyor ki:

Kendisine  süs olsun diye yer yüzündeki şeyleri Biz yarattık. Kehf 7

Süs olarak ayette yer alan kelime, Kur’an’da zinet olarak geçiyor. Ayetin çok iyi anlaşılması için süs, yani ziynetin ne olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Ziynet, güzelleştirmek,  çekici göstermek, hoşlanacak hale getirmek demektir.

Bir şeyi güzelleştirmek, güzel  ve çekici göstermek, hoşlanacak hale getirmek için yapılan işlem süstür.

Süs olarak yaratılan bu şeyler nelerdir? Bunların ne olduğunu anlamak için Kur’an’a bakmamız gerekmektedir.

Mal ve oğullar, şu iğreti dünya hayatının süsüdür. Kehf 46

Size verilen şeyler, basit dünya hayatının geçim vasıtası ve onun süsüdür. Kasas 60

Biz o yakın göğü bir süsle, yıldızlarla süslenip donattık. Saffet 6

Yemin olsun, Biz gökte burçlar oluşturduk, onları seyredenler için süsledik. Hicr 16

Ayetlere göre yeryüzünde insan için yaratılan her şey dünyanın süsüdür.

Demek ki, mal ve oğullar, çiçekler, ağaçlar, kuşlar, sular, dağlar, hayvanlar… Dünyayı güzel göstermek için yaratılmış, süslenmiştir.

Sadece yeryüzü değil, gökteki yıldızlar, güneş, ay da seyredelim diye gök yüzünün süsüdür.

Allah, dünya üzerindeki şeyleri niçin süs olsun diye yaratmıştır? Cevabı yeni ayetin devamında kendisi vermektedir.

Kimin daha güzel iş yaptığını denemek için. Kehf 7

Bir an bütün bu yaratılanların yeryüzünde ve gökyüzünde olmadığını düşünün. Dünya yaşanmaz bir hal alırdı.

Bu süslere bakıp kim daha iyi iş yapacak, o güzellikleri görecek, yaratılışlarına bakacak, yoksa gülüp geçecek mi insan, ya da üzerinde derin derin düşünecek, bu güzellikleri yaratanı anlayacak mı, anlamayacak mı,  Allah böylece kulunu deneyecek.

Dünyanın süslerinden birine bakalım şimdi. Bu bir çiçek.. Ya da uçan kuş…

Çiçeğe bakan insan onda ne görür, ya da ne görmesi gerekir. İlk bakışta rengi, güzelliği, kokusu… Başka ne?

Şimdi bunu her insan anlar, görür. Denemek için pek bir anlam ifade etmez. Ama, o çiceğin topraktan çıkan incecik ve yeşil sapından, biraz yukarı bakıldığı zaman taç yaprakları, sarı, kırmızı, mavi, beyaz dizayn edilmiş  çanak yaprakları halı deseni gibi dokunmuş  hepsi birbirine benzeyen sekillerle, erkeklik ve dişilik organları, arıların bal toplamak için aldıkları çiçek özleri, sizlere hoşluk ve mutluluk veren kokuları ile bir şeyler anlatmıyor mu?

Sonra  topraktan çıkması, sulanmayınca kupkuru olması, sizlere bir şey anlatmıyor mu?

Allah diyor ki, buna bakın benim gücümü, kuvvetimi, kudretimi anlayın, bilin diyor. Bilirseniz ben de sizi bilir tanırım, bilmez, öyle bön bön bakıp geçerseniz ben de size öyle bakarım diyor.

Milyonlarca yaratılanın hbir yararı olduğuna, bir görevi olduğuna inanın, kim yapmış bunu böyle diye düşünün diyor Allah.

Kuşlar nasıl uçuyor bakın…

Gece nasıl olur, gündüz nasıl oluyor  düşünün, bunu ben sizin için yaptım, beni bilin,tanıyın diyor.

Hayvanlara bakın, sulara bakın, yıldızlara, böceklere, sürünenlere, dört ayak üzerinde koşanlara bakın, düşünün, bunları ben yarattım. Yarattım ki, bunları görüp bana iman edip etmeyeceğinizi deneyin, sınayın diye..

Süslerin kıymetini bilen, onlara sevgi ile, ilgi ile yaklaşan insanlar Allah’ın denemesini kazanan insanlardır. Ama bir de şu var,  bu güzelliği görüp de azan, kötülük düşünen,  sadece arzu ve isteklerine göre hareket eden insanlar da var. Bütün bu güzellikler kötü niyetli insanlar için de kötü  gösterilmiştir.

Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, etinden ve sütünden yararlanılan hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu aşırı istek, insanlara süslü/çekici kılındı. Bunlar, basit dünya hayatının kazanımıdır. Ve Allah, varılacak güzel yer Kendi katında olandır. Ali İmran 14

İnsanların sorumsuz, kötü, ahlaksız, ona buna zarar veren, her kötü alışkanlığı edinmiş, arzu ve isteklerine aşırı bağlı olanlarına bu yaptıkları süslü gösterilmiştir. O nedenle bu insanlar yaşadıkları  hayatlarından kolay kolay vazgeçmiyorlar.

İğreti/sefil hayat küfre sapanlara süslü gösterilmiştir. Bakara 212

Toplumun huzurunu kaçırmak için her şeyi yaparlar, bunlara da yaptıkları şeyler süslü, güzel gösterilmiştir. Bunlar da kolay kolay bu işlerden vazgeçmezler.

Rabbinden açık bir kanıt üzere olan, amelinin çirkinliği kendisine süslü gösterilip de boş arzularına uyanlara benzer mi?Muhammed 14

Kadınların cinsel organları, göğüsleri onların süsü, zinetidir. Nur 31

Kadınlar kendilerine ait bu süslerinin kıymetini bilmeli, bu süsleri  kendilerini ve erkekleri günaha sokacak durumda sergilememelidir.

Genel olarak kadınlar dünyanın süsüdürler. Erkekler onların kıymetine bilmeli, onları incitmemeli, üzmemeli, eziyet etmemeli, dövmemeli, öldürmemelidir. Onlara sevgi ve saygı  gösterilmeli, güzel sözler söylenmeli, gönüllerini hoş tutulmalı, mutlu etmeye gayret gösterilmelidir.

Aslına bakarsanız, dünya hayatı geçicidir, belli yıllardan sonra buradan sonsuz aleme gidilir. Allah bu dünya hayatı için diyor ki:

Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Muttaki olanlar için ahret yurdu muhakkak ki daha iyidir. Hala düşünmüyor musunuz? Enam 32

Oyun ve eğlenceye fazla dalan bir insan süs olarak kendine verilen ne varsa, onların bize sağladıkları kolaylıklar ve güzelliklere bakarak  “Allah’ım sen bunları ne güzel yaratmışsın.!” diyerek düşünmelidir.

Böyle düşünmek, dünyanın süsünü anlamak için gösterecekleri emek ve çaba, akıl yürütme bu denemeyi kazanmayı kolaylaştıracaktır.

Allah’ın sevgisini kazanmak, O’nun gösterdiği yolda yürümekle olur.

Yol gösteren, yol göstermeyene benzer mi?

Hala düşünmüyor musunuz? Nahl 17

Saygılarımla…

Necmi AKGÜL

 

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir