KUR’AN’I ANLAYARAK OKUMAK

Anlamadan okunan Kur’an, Kur’an’ı okumamaktır, kendini ve başkalarını  Kur’an okuyorum diyerek aldatmaktır.

Kuran’ı  okuyun, dinleyin, çünkü o doğru yol göstericidir.

Kuran’la tanışmanın yolu onu dinlemek ve okumaktır, anlamaktır.

Kuran’ı okutmuyorlar, sözde islama gönül vermiş bir çok insan, Kuran’ı okumayın, anlamazsınız diyorlar. Arapçasını okuyun bu size yeter diyorlar.

Neden?

Çünkü okumayın anlamazsınız diyenler yalan söylüyorlar. Allah, kulunu Kuran’dan sorumlu tutacağını söylüyor. (Zuhruf 44) Kuran, insanlar tarafından anlaşılmayacaksa yarın ahrette insan, Kuran’dan sorguya çekilirken demez mi ki, “Allah’ım bana anlaşılmayacak bir kitap göndermişsin, ben de okumadım.”

Ama mümin Kuran okumak isteyecek tabii. O zaman da diyorlar ki, al Arapça Kuran’ı oku, bu sana yeter diyorlar. Anlamadan, dinlemeden oku dur diyorlar. Hatim et diyorlar.

Ama Kuran bunlara ne diyor?

“ Beni düşüne düşüne oku!” diyor. Müzemmil 4

“Kur’an’ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başka birinin katından gelseydi, elbetteki onun içinde birçok çelişki bulacaklardı.” Nisa 82 Diyor.

“İşte Allah, ayetleri size böyle açıklıyor ki düşünüp anlayasınız.” Nur sur. 61

Kuran’ı Arapçasından değil, dilimize çevirisinden düşüne düşüne ve anlayarak okuyunuz. Allah böyle istiyor çünkü. Allah’ın emrinin yanında kulun isteğinin ve emrinin hiçbir önemi yoktur.

Bir başka kesim var ki, onlar Kuran’ın hiç okunmasını istemezler. Bunun için yaygara koparırlar, gürültü patırdı ederler.

Günümüzde yaygaranın ve gürültü etmenin şekli değişmiştir. Adamlar gazete çıkarırlar, yirmi sayfa, otuz sayfa, Kuran’dan tek ayet yer almaz. Dikkatler ilgiler başka yerlere çekilir, öteki şeyleri yazın, ama birkaç da ayet yazın, bu işlerden anlayan birileri Kuran ayetlerini anlatan yazılar yazsın. Nolur yaparsa? Olmaz.. Niye? Çünkü laiklik elden gider. Adamların inançları yok ki Kuran’a, ahrete… İmanları ya yok ya da aldırmıyorlar, para kazanmaya bakıyorlar.

Onun için insanlarımız Kuran’dan uzaklaşmışlardır. Peygamberimiz, diyecek ki,

Benim ümmetin Kuran’ı hayatlarının dışında tuttular.” Furkan 30

Kuran’dan korkuyorlar. Kuran’a iman eden, onu okuyan anlayan kimse çalışkan olur, dürüst olur, koyun gibi güdülmez, oysa Kuran’ın okunmasını istemeyenler koyun sürüsü yetişen insanların sırtından çok paralar kazanıyorlar, bu paraları da zevk-ü sefa içinde yiyorlar.

Bu gün satılan bazı dini kitaplar ve televizyonlarda din adına konuşan bazı insanlar akıl almaz paralar kazanıyorlar. Bu insanlar, Kuran ayeti söylemek yerine sürekli olarak hadisler söylüyorlar. Peygamberimizi Allah’ın ve O’nun Kuran’ının önüne geçirmeye çalışıyorlar.

Çevremde çok insan görürüm, Allah diyor ki Kuran’da deyince, ya dinlemiyor, ya da ilgilenmiyor, veya susuyor, kabul edemiyor. Böyle böyle nerelere geldi insanlar. Oysa Allah’ın kitabı okunmak, içindekiler uygulanmak, insanları mutsuz değil mutlu etmek üzere indirilmiştir.

Ey insan! Bu Kur’an’ı sana, seni bedbaht etmek için indirmedik, bütün insanlığın mutlu bir hayat yaşaması ve yalnızca Allah’tan korkan herkese bir öğüt, bir uyarı olsun diye indirdik.” Taha 3

Ayette Kuran’ı sana, seni mutsuz etmek için indirmedik, bütün insanlığın mutlu birhayat yaşaması için indirdik, deniliyor. 1400 yıldan beri Kuran’ı elinde bulunduran islam alemi mutlu mudur? Yoksa, yoksulluk, cahillik, geri kalmışlık, savaşlar mı hakim olmuş? Kuran’ı anlamazsanız okumazsanız, dinlemezseniz 1400 yılda bir adım yol alamazsanız.

Batıda bir çok devlet adamı anlamıştır ki, Kuran Müslümanların elinden alınmadıkçe onları sömüremeyeceklerdir. Kuran’ı elimizden almak için ne gerekiyorsa yapıyorlar. İçimize batıl inançları onlar sokmuşlardır. Hurafeler, uydurma hadisler, akıl mantık dışı ne varsa hepsi onların eseridir. Çünkü islama galip gelirlerse, dünyada her istediklerini yapabileceklerdir.

Bu insanların, yani Kuran’ı dinlenmesini ve okunmasını istemeyen insanların inkar edenler olduğunu Allah açıkça bildirmektedir.

“İnkâr edenler dediler ki: “Şu Kur’an’ı dinlemeyin! O okunurken yaygara koparın ki, galip gelesiniz.” Fussilet 26

İnkar edenler böyle yapıyorlarsa, Müslüman kardeşlerimizin de yapacakları vardır elbet: Onlar da yaygara koparanlara aldırmamak, onları yaygara yapmaktan vazgeçirmektir. Böylece İslam alemi Kuran’a dönmeli, inkar edenleri galip getirmemelidir.

Müslüman Kuran’ı okumalıdır. Hem öyle arapçasından anlamadan değil, anlayarak, düşünerek okumalıdır. Okutmalıdır. İçinde ne var ne yok insanlara öğretmelidir. Hayatın dışından artık içine almalıdır. Okullara, ilk okul birinci sınıflara ders kitabı olarak Türkçesi konulmalı, sınıflar ilerledikce Kuran’ın yol göstericiliği insanlara tebliğ edilmelidir. Bu sistemle, bu gidişle Kuran, hayatın dışında tutulmaya devam edilecektir.

Kuran, Allah kitabıdır. Ona uymak gereklidir.

Allah diyor ki:

Kuran’a uymak farzdır. Kasas 85

Ben Kuran’ı okumakla emrolundum. Neml 92

Allah’ın emrini yerine getirmek de Müslüman’ın en başta gelen görevidir.

Saygılarımla….

Necmi AKGÜL

Paylaşın:

One thought on “KUR’AN’I ANLAYARAK OKUMAK

  1. Yüce Allah’ın emirlerini ‘Müslümanım’ diyenlere anladıkları dilden anlatarak, görevini yerine getiren Kardeşimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Allah mekanını cennet eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir