HARAM

Haram, insanlara zarar verdiği, insanları  kötü yola götürdüğü için Allah tarafından yasaklanmış olan şeylerdir. Yani yasaklardır.

Yasak, bir nedene dayanmadan konmaz. Bunun nedenleri vardır. Bir şey yasaklanmışsa, o şey, ya kendi içinde, ya da dışında zararlar doğurmasındandır.

Alkol  almak ve uyuşturucu kullanmak yasaktır. Çünkü, bunların içinde, yani yapılarında insanın aklını örten, düşünme ve güzel davranışlarını  zararlı ve kötüye dönüştüren maddeler vardır. İnsan için kullanımı, bundan yasaktır. Zina etmek, yalan söylemek gibi yapılığında kötülük taşıyan şeyler yasaklanmıştır.

Bir de  insanın dışında bulunan, yapıldığı zaman hem kendine hem de başkalarına zarar veren şeyler  vardır. Hak etmeden alınan para gibi. Yani hırsızlık. Puta, türbeye, insana tapmak yasaktır, niçin? Çünkü Allah kendine iman edilmesini istiyor. Kokmuş, bozulmuş, Allah adına kesilmemiş hayvanların etlerinin yenmesi yasaktır. (Bakara 177, Maide 3-4)

Yüce Allah,  neyin yasak, neyin yasak olmadığını Kuran’ında açıkca belirtmiştir. İman edenler, Kuran’ı, okumak, düşünmek, araştırmak ve incelemek zorundadırlar. Allah diyor  ki:

Bilmediğiniz şeyin ardına düşmeyin. Bunlardan göz, kulak ve kalp sorumludur.İsra 36

Durum bu iken insanlar yasaklar konusunda atıp tutuyorlar. Şu yasaktır, bu yasaktır, şu  yasak değildir, bu yasak değildir diyorlar. Böyle Allah’a karşı yasak koyup kaldıranlar için Allah ne diyor:

Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler. Nahl 116

Yasak koydu ise Allah bir şey için, muhakkak o yasakta insan için hem dünyada, hem ahrette fayda bulunmaktadır.

Yasak olan şeyleri anlamak için, yasak olmayan şeyleri  de çok iyi bilmek gerekmektedir. Bunun da kaynağı yine  Kuran’dır.

Aşağıdaki ayetler dikkatle okunup, Allah’ın emrettiği gibi üzerinde düşünülürse yasaklar konusunda Allah’ın her şeyi söylediği anlaşılacaktır.

Buyrun, işte o ayetler:

Verdiğimiz rızıkların iyi ve güzel olanlarından yiyin. Bakara 57

Ey insanlar, yeryüzünde helâl ve temiz olan şeyleri yiyin. Bakara 168

Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah’a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah’a şükredin. Bakara 172

Sana, kendilerine nelerin helâl kılındığını soruyorlar. De ki: “Size temiz ve hoş olan şeyler, bir de Allah’ın size verdiği yeteneklerle eğitip alıştırdığınız avcı hayvanların tuttuğu helâl kılındı. Onların sizin için tuttuklarından yiyin. Onu salarken üzerine Allah’ın adını anın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir. Maide 4

Bu gün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Maide 5

Ey inananlar, Allah’ın size helâl ettiği tertemiz şeyleri haram etmeyin kendinize ve aşırı gitmeyin. Şüphe yok ki Allah, aşırı gidenleri sevmez. Maide 87

 De ki: “Gelin, Rabbinizin size haram kıldığı şeyleri okuyayım:
 O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın.
 Anaya babaya iyi davranın.
Fakirlik endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. Sizi de onları da biz rızıklandırırız.
Çirkinliklere, bunların açığına da gizlisine de yaklaşmayın.
 Meşrû bir hak karşılığı olmadıkça, hiçbir canlıyı öldürmeyin.
İşte size Allah bunu emretti ki aklınızı kullanasınız.” Enam 151

De ki: “Allah’ın, kulları için yarattığı zîneti ve temiz rızkı kim haram kılmış?”
 De ki: “Bunlar, dünya hayatında mü’minler içindir. Kıyamet gününde ise yalnız onlara özgüdür.
İşte bilen bir topluluk için âyetleri, ayrı ayrı açıklıyoruz.” Araf 32

De ki: “Rabbim ancak, açık ve gizli çirkin işleri,
 günahı,
haksız saldırıyı,
hakkında hiçbir delil indirmediği herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmanızı
 ve Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır. Araf 33

Şüphesiz Allah,
 adaleti,
iyilik yapmayı,
 yakınlara yardım etmeyi emreder;
 hayâsızlığı,
fenalık ve azgınlığı da yasaklar.
 O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. Nahl 90
De ki: “Allah’ın size indirdiği; sizin de, bir kısmını helâl, bir kısmını haram kıldığınız rızıklar hakkında ne dersiniz?” De ki: “Bunun için Allah mı size izin verdi, yoksa Allah’a iftira mı ediyorsunuz?” Yunus 59

DÜŞÜNÜP TUTASINIZ DİYE ALLAH SİZE ÖĞÜT VERİYOR.

Siz öğüt alıp tutuyor musunuz? Ayetleri düşünüyor musunuz?

Saygılarımla..

    Necmi AKGÜL

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir