İYİLİK VE KÖTÜLÜK

Birisi size kötülük etse ne yaparsınız?

Akşam üzeri çocuğunuz hastalandı. Hazırlanıp evin önüne indiniz sağlık merkezine götürmek için. Taksi yok, çaresizsiniz. Baktınız taksisi olan komşunuz geliyor, sizi görüyor, geçmiş olsun diyor ve evine giriyor. Siz ona bizi sağlık merkezine götür demiyorsunuz, o da aldırış etmiyor, evine giriyor. Siz uzun bir bekleyişten sonra başka bir taksi ile sağlık merkezine gidiyorsunuz.

Aradan zaman geçiyor, bir gün akşamın geç saatlerinde kapı çalınıyor, açıyorsunuz, karşınızda sizi taksisi olan ama sizi sağlık merkezine götürmeyen komşunuzun eşi var. Diyor ki: “Kocama iğne yapılması gerek, sizden başka da iğne yapan yok bu apartmanda, lütfen ona bir iğne yapar mısınız?”

Bu durumda hemen aklınıza sizin çocuğunuzu sağlık merkezine götürmek için çektiğiniz eziyen geliyor. Şimdi siz ne yaparsınız?

1. Hemen gider iğneyi yapar mısınız?

2. Gidersiniz ama isteksiz, gönülsüz geldiğinizi mi belli edersiniz?

3. Bende enjektör yok, sağlık merkezine gidin mi dersiniz?

4. Bana ne hastalanmasaydı, der sert mi çıkarsınız?

5. Taksi çağırır, sırtınıza alır taksiye bindirir sağlık merkezine mi götürürsünüz?

6. Hiçbir şey demeden kapıyı eşinin yüzüne mi kapatırsınız?

7. Veya başka bir şey, yani olumlu ya da olumsuz bir şey mi yaparsınız?

Acaba böyle bir durumda ne yapmalı? Duygularımıza yenilmeli, bize kötülük yaptı diye biz de ona aynısını mı yapmalıyız, daha kötüsünü mü, yoksa ona iyilik mi yapmalıyız?

Bizim için hangisini yaparsak daha iyi olur? Bize o kötülük yaptı diye siz de kötülük yapsanız, aradaki birbirinizden uzaklaşma derinleşir. Bu kesin. Bu durumun size veya ona hiçbir yararı olmadığı gibi, hata hatayı doğurur kuralından hareketle ilerde başka zararlarınız da olabilir birbirinize karşı.

Bunlardan hangisi hem kötülük yapan için, hem kötülük yapılan için iyi sonuç verir. Her halde kötülük yapılana iyilik yapıldığı zaman en iyi sonucu verir. Ama bunu herkes başaramaz. Bunu başarmak zordur. İnsan olarak hislerimize yeniliriz, o bana çektirdi ben de ona çektireyim der, işin en kolayına kaçarız.

Oysa, medeni olmak kötülük yapana kötülükle karşılık vermek değil, kötülük yapana iyilikle karşılık vermektir.

Eğer iyilikle karşılık veremiyorsan, sana yapılanda fazlasını ona yapmamaktır.

Hiç olmazsa , sana yapılan kadar yapmaktır.

Allah’ın kitabı Kuran, her şeye ışık tuttuğu gibi, toplumsal olaylara ve insanlar arası ilişkilerin düzenlenmesine de ışık tutmuştur, yol göstermiştir, öğüt vermiştir.

Öncelikle şunu çok bilmek gerekir ki, Kuran’a göre “İyilikler kötülükleri giderir. Hud 114 Allah’ın hükmü budur. Biz birine kötülük etsek, o da bize iyilik etse, utanırız, o insana artık kötülük etmek şöyle dursun, onu sevmeye başlarız. Onunla dost arkadaş oluruz. Bakınız Allah ne diyor bir başka ayetinde:

İyilikle kötülük bir olmaz, Sen kötülüğü en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur. Fussilet 34

Kötülük yapana kötülük yapmak iyi bir davranış değildir. İnsanların amacı hem kendini mutlu edecek, hem de topluma huzur verecek şeyler yapmaktır. Elbette toplumda kötülük yapacak insanlar vardır. Onlar kötülük yaptı diye sen daha çok kötülük yaparsan o insanı başka bir kötülük yapmaya itmiş olursun. Ama sen ona iyilik yaptığında o insan kötülük yapmayı bırakıp iyilik yapmanın tadına erecek, bir daha kötülük yapmayacaktır.

Bir kötüyü iyi insan haline getirmek, hem o insana, hem de topluma yapılacak en büyük hizmetlerden biridir. Bir kötü eksilmiştir, bir iyi artmıştır.

Sonra Allah iyilik yapmamızı istemektedir. İyilik ve kötülük inananlar lehine öyle güzel hükümler konmuştur ki, bunları bilen insan zaten kötülük etmez. İşte o ayet:

Kim iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.Enam 160

Bir iyilik, on katı sevap..

Bir kötülük ona sadece yapılan kötülük kadar ceza.

İnsanlar da böyle olmalıdırlar. Asıl yapılması gereken şey iyilik yapmaktır, kötü olan davranışlardan, iş ve işlemlerden kaçmaktır. Haddi aşmamalı, sınırı korumalıdır.

Ama içimizde bize kötülük yapmayı emreden nefsimiz var. (Yusuf 53) O, bize yapılana bırakın iyilik yapmayı, ona daha büyük kötülük yapmayı ister. İşte bu noktada kendimizi yenmeliyiz ve kötülük yapana daha kötü davranmak yerine, anlasın diye, yapılan kötülük kadar kötülük yapmalıyız. Ya da kötülüğe sabır göstermeliyiz.

İşte başka bir ayet daha:

Ve eğer ceza verecek olursanız da sizin cezalandırıldığınızın misli ile ceza verin. Ve eğer sabrederseniz, elbette o, sabredenler için daha hayırlıdır. Nahl 126

Şimdi bu ayetler ışığı altında yeniden düşünmeliyiz, bize yapılan bir kötülük olursa, bunu yapana karşı iki şey yapmamızı istiyor Yüce Allah.

Birincisi, eğer affedemiyorsan sana yapılan kadar sen de yap. Sana ne kadar yapıldıysa sen de ona o kadar ceza ver.

İkincisi de, sana yapılanı unut, onu affet hatta sen ona iyilik yap.

Bu ikincisi yapıldığında insanlar arasındaki ilişki mükemmele çıkacak, orda huzur, barış ve güven olacaktır. İslam dini zaten huzur, barış ve güven değil midir?

Sizi kötülük yapanlara sizin iyilik yapmanız dileğimle, saygılar sunarım.

Necmi AKGÜL

 

 

Paylaşın:

5 thoughts on “İYİLİK VE KÖTÜLÜK

 1. Selamun aleykum Necmi abi,

  Oncelikle klavyem turkce yazisina uygun olmadigi icin kusuruma bakmayin. Yazinizi dikkatle okudum ve hemfikirim, tamaminin altina imzami atabilirim. Bu konu uzerinde cok uzun zamandir dusunmek uzereyim. Iyilik nedir? Nasil iyilik yapabiilrim? Kotulugun icinde iyiligi nasil yaparim? gibi sorularla cok mesgulum. Sorularimda bu yonde olacak.

  Burda verdiginiz ornekte iyilik yapabilmek belki bir nevi kolay olabilir diye dusunuyorum. Cunku karsidaki kisi nasil olsada bagimizin uzak oldugu kisilerdir. Insanlara dokunan en buyuk kotulukler en yakinlarin yapmis oldugu kotuluklerdir zannedersem. Tam burda benim konumu acmak istiyorum.

  Yasim ilerledikce (su anda 27) farkina vardigim su ki, annem babam hayatta oldugu halde aslinda onlarla bir bagimin olmamasi. Ben sevgisiz, manevi desteksiz, ilgisiz, iletisimsiz buydugumu fark ediyorum. Ve bugunde bunun sorunlarini yasiyorum.

  Sikayet etmis gibi olmasin, sukurler olsun, takdir boyleymis, boyle olmasi gerekiyormus. Butun bunlari anlatmamin sebebi, kendimi nasil gelistirebilirim sorusunun arayisidir. Iyiligin madeni sevgidir. Ben bu sevgiyi ailemden alamadim ve halen alamiyorum. Oturup sohbet ortami olmuyor, hayallerim, dusuncelerim, hislerim gibi turlu seylerden hic bahsedilmiyor. Bunlara ihtiyacim oldugunu anlattigim zaman onlarin kalbi kiriliyor, bu sefer tamamiyle kotuye gidiyor. Bunlar benim acimdan bana karsi kotuluk. Fakat ben nasil iyilik yapabilirim? Iletisimin olmadigi yerde nasil konusabilirim? Sevginin olmadigi yerde nasil sevgi gosterebilirim? Bende yaraliyim.
  Bu ortamlarda yetistigim icin bende onlarla sevgisiz, ilgisiz davranabiliyorum. Kendimi nasil gelistirebilirim? Bunu bir yerden, birilerinden beslenerek asmam gerekir diye dusunuyorum, siz ne dersiniz.

  Yazim baya karisik oldu, ayni kafamin karisik oldugu gibi. Cevabinizi bekliyorum. Simdiden tesekkurler.

 2. Yazmayi unuttugum konular kalmis…

  Iyilik yapiyim darken, onlarin yapmis oldugu kotuluge karsi sabretmeye calisiyorum. Ama bu sekildede hicbisey olmamis gibi davrandigimda, hep icime atmis oluyorum ve ayni zamanda maske takmis oluyorum. Sonra yine kendimle celisiyorum. Bunu yapmasam, iyiligi bosver en azindan kotuluk yapmis olmayim deyip onlar bana nasil davraniyorsa, en azindan bende oyle takilayim dedigim zamanda. Onlarin dedigine gore ben kotuluk yapmis oluyorum.

  • Sevgili kardeşim,

   iyilik nedir? Önce bunu bilmek gerek.

   Karşılık beklemeden her türlü yardıma iyilik diyoruz.

   Hani derler ya atalar, sen iyilik yap denize at, balık bilmezse halık bilir.

   Sen birileri beni sevsin diye değil, hiç karşılık beklemeden iyilik yapmayı dene. Göreceksin ki, bu sana iyilik ve sevgi olarak geri dönecek.

   sen en iyisi bana telefonunu yaz, seninle konuşalım.

   Sevgilerimle..
   Necmi Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir