KENDİMİZDEN ÇEVREMİZE

CEVREMİZ

                        İnsan ben varım ancak, benden başkası yo der
Hayat benim, dünya benim başkaları neyimize
Olgun insan hem kendini hem başkalarını sever
Kendimize baktığımız gibi bakalım çevremize
Necmi Akgül

Çevrenizde sevilen, takdir edilen insanlara bakınız. Onların sözleri güzel, işleri güzel, gönülleri güzel, karekterleri güzel, yaratılan her şeyi Yaratandan dolayı severler. Böyle yaparsanız siz de sevilirsiniz, sizin sevdikleriniz de böyledir.

Bir de işin tam tersi vardır. Toplumun huzurunu bozan insanlar çoğu zaman konuşmasından, yürümesinden, hareketlerinden, anlaşılır. Kendilerini kibirli ve gururlu görürler, onu bunu  küçümserler, acıma duygularını yitirmişlerdir.

Arzu ve isteklerinin dışında uydukları kural, kanun, örf yoktur onların.

Bu insanlardan uzak durmak lazımdır. Onlar davranışlarını kontrol edemiyorlar, etraflarını yakıp yıkıyorlar.

Oysa davranışlar ölçülmüş olmalıdır.

Yani insan, nerede ne yapacağına karar verirken çok iyi düşünmelidir. Söyleyecekleri dudaklarından çıkmadan ona hakim olmalıdır. Eğer hakim olamazsa o söz kendisine hakim olacaktır ve o söyledikleri ile değerlendirilecektir.

Söylenmiş her söz size niyetinize göre ya iyilik olarak, ya da  zarar olarak dönecektir. Onun için bir düşün bin söyle derler. Söylenen her söz, senin aynandır, o  sözler seni sana yansıtırlar.

insan içinde bulunduğu ortama göre davranışlarda bulunur. Bu ortam olumlu, ya da olumsuz olur. O zaman olması gereken davranışı göstermek için :

Aklı iyi kullanmalı

Allah diyor ki: Umulur ki, aklınızı kullanırsınız.
Enam 151

Gönlün isteklerine, yani arzu ve heveslere uyulmamalıdır.

İnsan, içindeki kötülüğü emreden nefis ile insan kötülerinden uzak durulmalı.

Her davranış mutlaka etki eder.

Kime etki eder:

Kendine… Bu etki iyi olursa insan mutlu olur, kötü olursa insan mutsuz olur.

Çevresine etki eder: İyi davranış sahibi insan, çevresinin takdirini toplar. Sevilir, saygı görür.  Kötü davranış sahibi ise, huzur bozduğu için çevrenin nefretini, öfkesini kazanır. Bu da insanların kendisinden kaçması sonucunu meydana getirir ki, kimse bunu istemez
.
Ahirete etki eder:

İyi davranışlarda bulunursa Cenneti hak eder, kötü davranışlarda bulunursa acı ve azaba sürüklenir, yani Cehennem onun için kaçınılmaz olur.

“Allah’ın sana verdikleri içinde âhiret yurdunu ara, dünyadan da nasibini unutma. Allah’ın sana güzel davrandığı gibi sen de güzel davran. Yeryüzünde fesat isteyip durma, çünkü Allah fesat peşinde koşanları sevmez.” Kasas 77

Allah, bu ayette, ayet içindeki siyah harflere dikkat ediniz, davranışın nasıl olması gerektiğini açık ve ne olarak bildirmektedir.

Allah, kullarına güzel davranır, onların günahlarını, şirk hariç, affeder, bağışlar, nimetler verir. Nasıl Ben sizlere güzel davranıyorum diyorsa Allahımız,  sizler de insanara güzel davranın diyor. Güzellikten güzellik doğar, kötülükten de kötülük.

İş onların sandığı gibi değil! Kim güzel davranışlar sergileyerek yüzünü Allah’a teslim ederse, Rabbi katında ödülü vardır onun. Korku yoktur böyleleri için; tasalanmayacaklardır onlar… Bakara 112


Güzel davranışlar sergileyenler insanlar tarafından sevilirken, öte yandan da bu güzel davranışları Allah’ı düşünerek yaparsa, Allah tarafından ödüllendirilecektir.

Bilin ki, Allah, benliklerinizin içindekini bilir. O’ndan sakının. Ve bilin ki, Allah çok affedicidir, çok yumuşak davranışlıdır. Bakara 235

Demek ki Allah nazarındaki davranışlarımız  çok yumuşak, insanları incitmeyen ve sevgiyle yapılan davranışlar olmalıdır.

Ölçülüp tartılacak şeyleri hafif kalanlara gelince, işte onlar, ayetlerimize karşı zalimce davranışlar sergilemiş oldukları için, öz benliklerini hüsrana itmiş olacaklar. Araf 9

Ölçü ve tartıları ciddiye almadan insanların haklarını çalmak Allah için zalim bir davranış olarak değerlendirilmektedir. İşi doğru yapmak, herkese hakkını vermek güzel davranışlardır.

O, odur ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmıştır. O’nun arşı da su üzerinde idi. Böyle yapması, iş ve davranış yönünden hanginizin daha güzel olduğunu belirlemek için sizi denemeye yöneliktir. Hud 7

Allah nazarında yaptığımız işlerimiz ve  çeşitli davranışlarımız sınav amaçlıdır. Bilinmelidir ki, Allah’ın bizim güzel veya kötü davranışlarda bulunmamızın Allah için bir önemi yoktur. Güzel iş ve davranışlarda bulunmak bizim için gereklidir. Bunlarla denenmekteyiz. O halde davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.

İman edip güzel ve yararlı  işler yapanlar ve Muhammed’e indirilene -ki o onların Rablerinden bir haktır- inanmış olanlara gelince, Allah onların çirkin davranışlarını örtmüş ve gönüllerini barışa yöneltmiştir. Muhammed 2

İman etmek ve güzel işler yapmak, güzel davranışlardan bulunmakla, zaman zaman hoş olmayan işlerimiz ve davranışlarımız için Allah, onları kapatmış ve gönüllerimizi güzelliklere yönlendirmiştir. Ayrıca bkz. fetih S.5)

İnsanın yaratılışında Allah’a iman etme, iyi ve doğruyu tanıma, bilme, güzeli sevme bilgileri ile şifrelenmiş olarak yaratılmaktadır. Kötülük yapan insan bile yaptığının kötü olduğunu bilir, ama şeytan vesvesesi ve insan şeytanlarının oyununa gelerek kötü bildiği şeyi yapmaya devam eder.
Bilgi sahibi olmak güzeldir. Ama bundan daha güzel bir şey vardır, bildiğini hayatına uygulamak ve ona göre hareket etmek de lazımdır. Biliyor, ama uygulamıyor, bu bilgi kafaya ve kalbe yüktür.

Her çocuk, genç insan sigara içmenin zararlı olduğunu bilir, ama yine de içer, içmekle de kalmaz, izmaritini afili bir şekilde, çüp kutusu yanında iken bile fırlatır  atar.

Yaptığımız davranışlarımızdan sorumlu olduğumuzu bilirsek, bunu yapmayız. İnsanın hem kendine, hem çevresine, hem de Allah’ına karşı sorumlulukları vardır. İyi  yapılan şeylerin karşılığını Allah, dünyada ve ahirette vereceğini açık açık Kuran’da anlatmaktadır. Ama, kötü yapılan şeylerin de, hem bu dünyada hem de ahrete cezasını görecektir.

Bu iman ve bu bilgi ile insanlarımızı yetiştirirsek, bir çok sorun toplumda kendiliğinden çözülecektir.

Devlete, analara,babalara, öğretmenlere ve basın mensuplarına çok büyük görevler düşmektedir.
Bilgi sahibi insan yerine, bilgisini hayatına uygulayan insanlar yetiştirmeliyiz.

Çalışmadan para kazanma peşinde koşma yerine, çalışarak  kazanmanın zevkini yaşamalıyız.
Bakıp gördüğümüz her şeyi, bir de kafa ve gönül gözü ile görmeye çalışmalıyız.

Sevgi ve saygımızı kendimize ve çevremize vermeliyiz ki, karşılığını öyle almalıyız. Kendin ne olmak istiyorsan öyle olmaya çalış ki, seni insanlar sen  gibi görsünler.

Kısacası yaratılan her şey güzeldir, insanın bunu görmesi lazımdır. Çirkinleşme ve kötüleşme, insanın olumsuz davranışları devreye girince  başlamaktadır.

ÖNCE KENDİNE BAK,SONRA ÇEVRENE..

Saygılarımla…

Necmi AKGÜL

==================================================

ÇOK YALNIZIM ALLAH’IM

Dedim ki: ‘Çok yalnızım.’ Allah’ım

Dedi ki:‘Ben ki sana çok yakınım.‘ Bakara-186

Dedim ki: ‘Evet biliyorum, sen bana yakınsın ama ben senden uzağım, keşke ben de sana yakın olabilseydim.

Dedi ki:

‘Rabbini sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret.’ Araf-205

Dedim ki: ‘Bu da senin yardımını ister.’

Dedi ki: ‘ALLAH’ın sizi bağışlamasını istemez misiniz?’Nur-22

Dedim ki: ‘Tabii ki, beni affetmeni çok isterim.’

Dedi ki: ‘(Öyleyse) Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O’na tövbe edin. Gerçekten benim rabbim, esirgeyendir, sevendir.‘ Hud-90

Dedim ki: ‘Çok günahkârım, bu kadar günahla ben ne yaparım?’

Dedi ki: ‘ALLAH’ın, kullarının tövbesini kabul edeceğini ve ALLAH’ın tövbeyi çok kabul eden ve pek esirgeyen olduğunu hâlâ bilmezler mi?‘ Tevbe-104.

Dedim ki: ‘Defalarca tövbe edip tövbemi bozdum, artık yüzüm kalmadı.’

Dedi ki

‘ALLAH aziz ve bilendir, o günahları bağışlayan ve
kullarının tövbesini kabul edendir.’ Ğafir-2/3.

Dedim ki: ‘Bunca günahım var, hangisinin tövbesini yapayım?!’

Dedi ki: ‘ALLAH bütün günahları bağışlayandır.’ Zümer-53.

Dedim ki: ‘Yani, yine gelsem, yine beni bağışlar mısın?’

Dedi ki:

‘ALLAH’tan başka günahları bağışlayacak olan yoktur.’ Ali İmran-135.

Dedim ki: ‘Ne kadar güzelsin ALLAH’ım! Bilmiyorum bu sözlerin karşısında niçin böylesine içim içime sığmıyor ve erimeye başlıyorum, seni çok seviyorum.’

Dedi ki:

Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever. Bakara 222

Bir de ‘İlahım ve Rabbim, benim senden başka kimim var’ dedim.

Rabbim de:

ALLAH kuluna yetmez mi?’ (Zümer-36) dedi.

Dedim ki: ‘Sen ki, beni bu kadar çok seviyorsun ve bana karşı bu kadar iyisin ben ne yapabilirim?

Dedi ki

‘Ey iman edenler!

ALLAH’ı çokça zikredin.

ALLAH, müminlere karşı çok merhametlidir.‘ Ahzap 41-43.

Allah’ım dualarımızı ve tövbelerimizi kabul eylesin.

Amin…

 

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir