KONUŞMALARDA ALLAH’I İNKAR

İnsan olarak toplum içinde yaşamaya mecburuz. Çevremizdeki insanlarla en büyük iletişimizi konuşarak kurarız. Hani dilin kemiği yoktur derler ya, öyle işte, düşünmeden konuşuruz, sözün nereye gittiğini de bilmeyiz.

Söylediklerimiz karşımızdakini incitir mi, kırar mı çoğu kez bunlar aklımıza bile gelmez. Bazen hata yaptığımızı anlar, o kimseden özür de dileriz. Bazen de bunun farkında olmadan vurup kırmaya devam ederiz.

Günlük hayatımızda çok Müslüman Allah’ın adını kullanır. Bu aslında olması gereken güzel bir şeydir. Ama Allah’ın adını kullanırken büyük günah işlediklerinin farkında bile olmazlar. Hatta şirke saparlar, dünyada da mutlu olamazlar, ahirette de büyük azap onları bekliyordur.

Bunların neler olduğunu toplamaya çalıştım. Okuduğunuzda siz de farkında olmadan bu cümleleri kullanıyorsanız, duyuyorsanız düşünün derim. Tehlikesini görün, anlayın, siz kullanmayın, kullananlara da engel olun.

İşte o cümleler:

1. Allah baba kızar.

Allah’a hiç bir şekilde baba denmez. Bu şu demektir, Allah’ın da bir babası, onun da bir babası vardır demektir. Bu ifade Kuran’a aykırıdır. İhlas Suresinde: ” O, doğurmamıştır, doğurulmamıştır. O’nun eşi ve benzeri de yoktur.” Allah baba kızar, yakar, ceza verir gibi ifadeler bu ayetin inkarı demektir ki, bu şirktir, Allah’a ortak koşmaktır. Bu ifadeyi kullanmak Allah’ı bilmemek, ona gerektiği şekilde kul olmamaktır.

2. Allah’ı bu işe karıştırma.

Mümin inanır ki, Allah her şeyin yaratıcısıdır. O’nun bilgisi dışında hiçbir şey olmaz. Kulunun yaptığı, yapacağı her işi bilir. Allah, her şeyi kuşatmıştır. Allah’ı bu işe karıştırma demek, O’nu devre dışı tutmak olur ki, O’nun dışında başka bir gücün ve yaratıcının kabulü anlamına gelir. Bu ise Allah’a ortak koşmak, yani şirktir.

Şirk en büyük zulümdür, en büyük  günahtır.

3.Göktekine bir sorayım.

Bu ifade Allah’ı (haşa) küçümsemektir. Allah sadece gökte midir? Allah’ı göklere koymak ve yeryüzünde olmadığını kabul etmektir. Bunu kabul ettiğinizde yeryüzünü idare eden bir başkası vardır anlamına gelir ki, bu tam şirktir, Allah’a ortak koşmaktır. Allah, kainatın yaratıcısıdır, Rabbidir. Göktekine bir sorayım demek, Allah var ama, işte öylesine demektir, O’nu bilmemek, tanımamak demektir.

4.Allah tepeden baksın

Allah’ın bakışını ve görüşünü bizim bakmamıza ve görmemize indirgemek Allah’a karşı saygısızlığın, O’nu bilmememin, yani  Allah var diyorlar, bu beni ilgilendirmez demenin açık ifadesidir. Allah’ı tanımamaktır bu. Allah’ı tanımayanların, O’na kulluk etmeyenlerin çok büyük azap çekecekleri sayısız ayetlerle ifade edilmiştir Allah tarafından.

5.Allah’ın sopası yok.

Bu ifada çok kullanılır. Allah’ı görünen bir varlık olarak algılamanın sonucudur. Allah da hata yapanlara bildiğimiz sopa ile vurarak yola getirecektir. Allah’ın sopası onun kanunlarıdır. Eğer kanunlarına, ayetlerine uymazsan  bir bölümü bu dünyada, bir bölümü ahirette sopa acısını çok arayacak sopalar yiyeceğimiz kesindir. Önemli olan Allah’tan sopa yemek değil, sopa yemeyecek şekilde yaşamaktır.

6. Allah belanı verecek

Allah insana bela verir. Bela, sınamak, imhitan etmek demektir. Kimin doğru yolda olduğunu anlamak için bazı sevmediğimiz şeyler gelip bizi bulur. Buna sabırlı olmak lazımdır. Ama bir insanın birine Allah belanı verecek demesi yanlıştır, bu ifadeden Allah öyle bir bela verir ki, bir daha kalkamazsın, sürünür durursun demektir. Allah, hiç kimseye sürünsün diye bela vermez, bu zulumdur, zalimliktir. Allah, kullarına asla zulmetmez. Bize gelen sıkıntılar bizim kendi ellerimizle işlediğimiz günahlar yüzündendir.

7. Sen yanımda ol, dert üstüne dert gelsin.

Dünyada en güçlü olan duygu sevgidir. İnsanlar insanları, hayvanlar hayvanları severler. Ama bu söz daha çok birbirine aşık kadın ve erkekler için söylenir. Yani demek isteniyor ki, sevgilim yanımda olsun, dertler, belalar, sıkıntılar birbiri üstüne hiç durmadan gelsin. Sevmek ve sevilmek güzeldir, mutluluk vericidir. Ama sevgili yanımda diye sürekli dertlerin gelmesini dilemek son derece yanlıştır. Bu sevginin çokluğunu anlatmak için kullanılsa bile yanlıştır. Unutmayın, kul ister Allah verir.

8.Sana tapıyorum.

İnsan Allah’a tapar, emrine uyar, kendini Allah’ın yarattığını bilir. Genel olarak sevgililerin birbirlerine sıkça söylediği bu sözler Allah’ı bir yana koyup sevgiliye tapmak  kesinlikle şirktir, en büyük günahtır. Canım ben sevgimi anlatmak için söylüyorum bunu diyemezsiniz, zaten Allah’a kayıtsız şartsız iman eden insan bu ifadeyi Allah dışında asla kullanmaz, kullanmamalıdır. Bizim yerli filmlerimizde sık kullanılır, duyanlar da bunun iyi bir şey olduğuna inanırlar ki, bundan kaçmak gereklidir.

9.Allah elimi kolumu bağladı.

Allah, bir iş yapmak isteyen insanın o işi yapmasına engel oluyor anlamında söylenmektedir. Bu düşünce Kuran’ın bir çok ayetine göre olacak şey değildir. Size aklı verdik, iki de yol gösterdik diyen Yaratıcı, doğru yola giden birinin elini kolunu bağlar mı? İçindeki ve dışındaki engelleri aşamayan iradesiz insanların başarısızlıklarına buldukları saçma ve inkarı çağrıştıran bir bahenesidir bu. Allah, güzel iş yapmak isteyenlerin elini kolunu neden bağlasın ki, zaten O’nun kulundan istediği kulunun güzel şeyler yapmasıdır.

10. Allah gelse seni elimden alamaz

Bu Allah’ı küçük, kuvvetsiz, (haşa) kendinden aşağı görmek demektir ki, tam anlamı ile Allah’ı inkardır.

Yani sizin kininiz, öç alma isteğiniz Allah’a olan sevginizden  o kadar büyük ki, bir başkasını sizin elinizden (haşa) Alllah bile alamaz. Ben bunu kızdım da söyledim diyemezsiniz. İnsan kendine hakim olmalı, Allah hakkında bir şey söylerken O’nun hoşuna gitmeyecek şeyler söylememelidir.

11.Seninle cehennem ödüldür bana

Bu bir şarkıda söylenen sözdür. Bunun ödül mü, yoksa ateşte yanmak mı olduğunu o zaman anlarsın. Aklı başında bir insan bunu der mi ya? Güya sevgisinin büyüklüğünü anlatıyor günahları yüklenerek… Sevginin büyüklüğünü anlatacak başka söz mü yok?  Yazıklar olsun söyleyene de, şarkı söylenirken dinleyip mırıldana da…

12. Allah’ın başka işi yok da seninle mi uğraşacak?

Bu ifade neresinden bakarsanız yanlıştır. Allah’ın çok işi var da bazı işleri yapamayacak düşüncesi vardır. Bir insan Allah’ı böyle tanımlıyor ve inanıyorsa, Allah’ı bilmiyor demektir. Kuran’da, bir  çok yerde Allah’ın her şeye gücünün yeteceği, bir şeye ol demesi ile onun hemen olacağı, her an Allah’ın bir iş ve oluşta olduğu, gücünün ve kuvvetinin sınırsız olduğunu bildiren ayetler vardır. Bu ifade ne şekilde söylenirse söylensin Kuran’a uymaz, bazı ayetlerin inkarı demektir ve bu da acıklı bir azabı gerektirir. Dikkatli olmak gereklidir.

13. Allah’a, kitaba ve dine yapılan küfürler, sinkaflar… (Haşa)

İnsanlardaki cahillik ve inkarın  en büyük delili Allah’a küfür etmektir. Bu tam bir çöküşün, ihanetin, nankörlüğün insanlara ilanıdır. Yaratanına ihanetin tescilli belgesidir. İmanın kalbe girmemenin en büyük göstergesidir. Şeytana uymanın elle tutulur gözle görünür halidir. Allah’a küfür, sinkaf çekmek, (haşa) cehenneme götürdüğün en şiddetli ateştir. Bu dünyada da mutsuz yaşayacağını imza ettiğin vekaletnamedir.

14. Ya bırak Allah’ını seversen ya, ne ahireti, ne cenneti, ne cehennemi.

İnsanın içinde beslediği inkarın çevresine  zaman zaman saçtığı en büyük şeytan saptırması sözlerdir. İmanın olmazsa olması olan ahirete imanın kesin olarak inkarıdır.

15. Din lafını duyunca sinir oluyorum.

Bazı insanlar Allah, Kuran, din sözlerini duyunca imandan ne kadar uzak olduklarını gösteren sözlerdir. Bu insanlardan her şey beklenir, dikkatli olmak gerekir, sizi de aldatabilirler. Bu sözler, imansızlığın su üstünde yüzen içi çürümüş görünümüdür.

16. Muhammet de kim, senin benim gibi bir insan..

Dine saldırmanın çok yolu vardır. Bunlardan biridir bu söz. İnsanlar sık kullanırlar. Evet, Kuran ifadesi ile Muhammed de senin benim gibi bir insandır, Ama o aynı zamanda Allah’ın Elçi’sidir, ve Allah tarafından  O’na iman etmemizin de emredilmiştir. Bu nedenle O’nun hakkında konuşurken dikkatli, saygılı olmalıyız. Asla O’nu küçümser ifade kullanmamalıyız. Bu Allah’ın emrine uymaz ve O’nun elçiliğini kabul etmezsek dinin dışına çıkmış oluruz.

Şarkı sözlerinde dinen kabul edilemez dizeler:

1.Seni Allah kadar sevdim. Kubat

2.Sen gördüğüm en son ilahsın.  Nükhet Duru

3.Dertlerin kalkınca şaha, bir sitem yolla Allah’a. Edip Akbayram

5.Sevdim seni Rabbim kadar. Muhsun Kırmızıgül

6.Kaderin böylesine yazıklar olsun. Orhan Gencabay

7.Seni sevmek, ibadettir. Erol Evgin

8.Sana taptım… taptım.. taptım.. taptım.. Hakkı Bulut

9.Off güzel Allah’ım, içimi  ısıtan adam sanki senin aynandı. Hande Yener

10.Benim sana yaptığım aşk tadında ibadettir. Ebru Gündeş

11.Allah’ına kitabına sövüp saydım. (Haşa dili ile olsun) Ahmet Kaya

12.Cenneti istemem, cehennemi isterim, bütün nataşalar orada.

13.Sensiz cennete ölürüm. Yıldız Tilbe

14. Yaradanın boş vaktine gelmiş diyorsun. Grup Af

15.Allahım seni özene bezene yaratmış.

16.Aldanma öbür dünya hayatına. Duman

17.Beni tanrıya tekrar inandırabilir misin? Can Adrian

18.Seni kendime ilah yapmıştım. Murat Göğebakan

19.Yıkılsın minareler, açılsın meyhaneler. Müslüm Gürses

20.Cenneti değişmem saçının bir teline. Ferhat Göçer

21.Tapılacak kadınsın Selami Şahin

22.Kuranıma kitabıma küstüm. Latif Doğan

23.Bir taraftan Allah Allah, bir taraftan yallah yallah..

Yukarda sokaklarda konuşulanlarla şarkı sözlerine küfür dizeleri ekleyenler elbette bu kadar değildir. Bu sözler bugüne kadar konuşulmuştur, bundan sonra da konuşulacaktır. Bu sözleri duyan müminler, bu sözlerin  yaygınlaştırmasının önüne geçerek Allah’a, O’nun Elçi’sine yardım edecekler, destek vereceklerdir.

Kendini mümin olarak bilen insan Allah baba demez, Kuran’ıma Kitabıma küstüm dememelidir. Sevgiyi anlatmanın başka yolları vardır, zaten sen ne kadar çırpınırsan çırpın,Allah’a ve O’nun kitabına ne dersen de, seni sevmeyen sevmeyecektir. Böyle yeminlerle değil, davranışlarına onur ve şeref katacak biçim ve şekil ver. Ancak o zaman sevilirsin, insanlar da seni severler.

Konuşmalarımızda dikkat etmek gereklidir. Bilmeden, düşünmeden, ucunun nereye gideceğini bilmeden konuşmak akıllı bir insanın yapacağı şey olamaz. Konu Allah,Kuran ve din olduğunda daha çok dikkatli olmak gereklidir.

Saygılarımla…

Necmi AKGÜL

 

 

 

 

 

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir