KURAN’A GÖRE YAŞAMAK

Hayatınızı neye göre yaşadığınızı hiç düşündünüz mü?

Yaşama şartlarınızı kim belirliyor? Siz geleneklere, göreneklere, kültürünüze göre mi yaşıyorsunuz?

Ya da içinde bulunduğunuz toplumun kurallarına göre mi?

Veya kendi aklınıza göre mi?

Yaşama şekliniz nasıldır sizin, bunu kim belirliyor?

Yoksa, beni bir Yaratan var, O’nun gönderdiği Kuran var, beni Yaratan benim nasıl yaşamam gerektiğinin kurallarını koymuştur deyip, araştırıp ona göre mi yaşıyorsunuz?

Yoksa, biraz ondan, biraz bundan, biraz da ötekinden karıştırarak mı yaşıyorsunuz?

Kime sorarsanız sorunuz, “Sizi kim yarattı?” diye, diyecekler ki; “Allah yarattı.”  Zaten müslümanın diyen herkes bu noktada kesin olarak aynı şeyi bilip söylemektedirler. Görünen ve görünmeyen, göklerdeki ve yerdekilerini yaratan, düzene koyan, herkese görevini veren Yüce Allah’tır.Ama bu temel noktayı kabul ettikten sonra insanoğlu, ne hikmetse sonrasında aynı şeyi düşünmüyorlar, ayrılıklar başlıyor.

İnsanı Allah yarattı. Kesin doğru. Allah Kuran’da böyle diyor. Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.Kaf 16

Allah, insanı yaratıp kendi haline bırakmamıştır. Yani Allah bizleri yaratıp “Sizi yarattım, haydi gönlünüzce yaşayın.” dememiştir.  Peki ne demiştir. İşte o ayet: İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır! Kıyame 36

Allah, yarattığı insanı başı boş bırakmayacağına göre, demek ki onu sürekli görüp gözetlemektedir. Ne yaptığnı, nereye gittiğini,  neler konuştuğunu, haram mı helal mı yediğini, yaptığı işi niçin yaptığını, iş yaparken niyetinin ne olduğunu, hayatınız boyunca ne yaptıysanız hepsini, ne yapacaksanız da bunların da hepsini kayıt altına almaktadır.Neden, çünkü ahirette bunlardan sorulacağız da ondan.

Onun  sağından ve solundan oturmuş [yerleşik]  iki tespitçi tespit edip dururken, kaf 17

O  [insan]  hiçbir söz söylemez ki yanında hazır gözetleyen bulunmasın. Kaf 18

Bütün bu ayetlerden çıkan sonuç şu: İnsanı Allah yaratmıştır, yaratıldıktan sonra başıboş olarak salınmamışız, her hareketimizi, her sözümüzü kayıt altına alan yazıcılar tarafından kayıt altına alınmaktadır. O halde, bütün bunlar bizi Kuran’a göre yaşamaya götürmelidir. Çünkü, Allah, Kuran’dan sorguya çekecektir.. (Zuhruf 44)

İnsanların çokları bunu bilir. Ama nedense Kuran’a göre yaşamak işlerine gelmez. İnsanın sınırsız özgür olmasını arzulayan bazı insanlar,, Kuran sözünü duyunca bile burunlarını kıvırmaktadırlar. Kuran zinaya yaklaşmayın diyor, haram yemeyin diyor, çalmayın diyor, yetime iyi bakın diyor, çevrede kötülükleri önleyin, çirkinlikleri ortadan kaldırın diyor, çok kazandınsa fakirin hakkını verin diyor, gururlanmayın, kibirlenmeyin, başınızı havaya kaldırmadan, ayağınızı yere vurmadan yürüyün diyor, çalışın diyor, insanlara eziyet etmeyin diyor, ilim adamlarına saygı gösterin, yıkıcı değil yapıcı olun diyor, boş yere vakit geçirmeyin diyor, ahlak sahibi olun  diyor, insanları kandırmayın, onlara yalan söylemeyin diyor, ölünce sizden hesap sorarım diyor, yaptığınız her şeyi biliyorum diyor, bilmediğin şeyin ardına gitme diyor, oku, araştır,bilgi sahibi ol diyor,güler yüzlü, tatlı söz söyle diyor, için dışın temiz olsun diyor.

Bütün bunları yerine getirmek bazı insanların işine gelmiyor. Zaten çokları bunları Allah’ın dediğini de bilmiyor. Okumamış ki, en süfli ve saçma kitapları okuyanlar, Allah’ın kitabını okumuyor. Neden diye sorarsan, cevap hazır, ben Arapça bilmem diyor. Türkçeye çevrilmiş oku desen, Kuran Türkçeye çevrilir mi? diye bir de akıl veriyor. Nerden öğrensin şimdi Kuran’ın ne dediğini.

Ana öğretmemiş.. Baba da öğretmemiş. Okullarda din dersi falan yok sayılır, orda da öğremiyor. Sonra dua etmesini, namaz kılmasını, oruç tutmasını ordan burdan duydukları ile yapıyor.Bu da yeterli olmuyor elbette.

Camilere gidiyorsunuz, imamlar anlatıyorlar. Onların da dedikleri genel olarak şu, içki içtin cehennemdesin, yan baktın günaha battın,  namaz  kılmıyorsunuz, şunu yapmıyorsunuz, bunu yapmıyorsunuz..

Türkiyede önce camilerdeki vaaz sistemi değişmeli önce. Böyle iki ayet bir iki meal bilenler insanları eğitmek için camilere gönderilmemeli. Sonra öyle bağırıyorlar ki, sanırsın dövecekler insanı. Nasıl  yaşayacağımızı anlatıyorlar mı? onlara göre yaşamak, ibadet etmektir. İbadetin de ne olduğunu bilseler, onu da bilmiyorlar, ibadet el açıp Allah’a dua etmek olarak biliyorlar.

Çalışmak ibadet değil mi?  Hiç konuşurlar mı çalışmaktan.

Yoldaki bir taşı insanlara zarar verir diye kaldırıp kenara koymak ibadet değil mi? Hiç bunu derler mi? Çünkü kendileri de yerlere çöp atarlar.

Boru döşediğin bir yolu kazdıktan sonra eski haline getirmek ibadet değil mi? Hiç böyle bir şey dediklerini duydunuzmu?

Bin yıl önce bir evliyanın yaptığını ballandıra ballandıra anlatanlar, hatta o olayları kutsal sayarak söyleyenler, haydin camiden çıkıp şu çevredeki pet şişeleri temizleyelim, çöpleri toplayalım dediğini duydunuz mu? Ama ben televizyonu evine sokanların cehenneme gideceğini söyleyen imam hutbeleri dinledim.Gavur icadı olan şeyleri kullanmayın deyip camilerde nara atanların, camiden çıktıktan sonra sakalı sıvazlayıp estafurullah diyerek mersedese bindiklerini duydum gördüm. Kızlarınızı bu gavur mekteplerine göndermeyin, ama kadınlarınız hasta olduğu zaman erkek doktora değil, kadın doktora götürün diyecek kadar ne söylediğni bilmeyen imamlar gördüm.

Eğitim o kadar önemli ki, Allah, ilk indirdiği ayetinde “Ben Allahınızım, Beni bilin, tanıyın.” değil de “Oku!” demiştir. Eğitimin temelini hayatın olmazsa olmazı olduğunu ilan etmiştir. Okullarda bu müslüman milletin insanlarına neden Kuran okullarda okutulmaz, anlamıyorum. Geçenlerde bir prof ünvanlı birisi, okullarda din dersi verilmesi çağdışıdır, laikliğe aykırıdır diye bağırıyordu. Ona soru soran muhabir de gözleri ışıkdak gibi parlayarak bu akılsız, düşüncesi adamı tasdikliyordu.

Neden müslümanım diyen biri, namazını camide kıldıktan sonra, yaptığı inşaatın demirini ne kadar eksik koyarsa bina yine de ayakta durur hesabı yapıyor? Neden başka bir müslümanım diyen on kuruşa aldığı malı elli kuruşa satmaya çalışıyor, neden dünyanın parasını kazanan bir doktur, en aşağı derecede maaş alan bir memur kadar, veya bir işci kadar vergi vermiyor. oysa o işcinin ve memurun bir evi yokken, o doktorun villası var. Neden?

Yollarda görürsünüz, görünüşü koyu müslüman olduğunu belli eden kıyafetler içinde dolaşan bu acayip insanları görenlere, öteki insanlar bunlar şu cemaatın, bu türbenin, şu şeyhin, şu mezhebin, öteki tarikatın adamı, müridi diyolar, bunlar Kuran yolunda insanlar demiyorlar. Neden bölük pörçük olmuşuz Allahın bölünmeyin parçalanmayın emrine rağmen.

Allah, sebepsiz yere bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibi olur diyor, o zaman bazı insanlara neden bellerine bombayı bağlatıp ta kalabalık yerlerde patlattırarak onlarca yüzlerce insanı öldüren, kendi de parçalanıp gidin zavallılar oluyor? İmanlı olmak bu mudur?

Ülkemizde ve dünyada, seçimle veya atama ile önemli mevkilere gelen insanlar, neden bir kaç yıl sonra zengin oluyorlar, malları mülkleri artıyor, kendilerini kurtarmakla kalmıyor,çocuklarının ve hatta torunlarının geleceklerini de garanti altına almaya çalışıyorlar? Bunu anlayan, akıl sır erdiren var mı?

Kocaman kocaman adamlar, küçücük kızları para ile kandırıp onlara erkeklik tasdıklarında, neden bazı insanlar bunu kınıyorlar da, kendi yakınları, arkadaşları bu kocaman adamları savunup aklamaya çalışıyorlar. Bunu bilen var mı?

Anasını babasını evlatlar, çocuklarını bırakıp giden analar babalar, mal mülk için birbirine giren kardeşler, birbirleri ile geçinemeyen komşular, sokak ortasında karısını bıçaklayan, kurşun yağdıran kocalar, bir yanda yeyip şişmanlayanlar varken, öte yanında acından acı çekenler, trafik kurallarına uymak için elinden geleni yapanlar ile yollarda zikzaklar çizerek hayatını ve başka hayatları tehlikeye atanlar, altımş kilometre hızla gidilmesi gereken yerlerde  150 km. ile gidip yol kenarındaki direklere çarpım parçalananlar. Bunlar bu gün sorumsuzca insan hayatını hiçe sayanlar tarafından günlük olaylardan bir kaçı. Bunlar ceza ile, kanun ile, hız sınırı koymakla, mobese kemarası ile önlenir mi? Hayır. Bunlar ancak eğitimle önlenir. İnsanı, insan sevgisi ile yetiştirirsen önlenir

Saygılarımla

Necmi AKGÜL

 

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir