SORUNLARI KAYNAĞI

Hepimizin sorunu vardır. Sorunsuz insan olmaz. Şimdi yoksa bile yarın olacaktır. Belki dün vardı da şimdi yoktur. Ama hayatımızın büyük bölümünü sorunlarımızı çözmek için harcarız.

İnsanların sorunları olduğu gibi, ailelerin, apartmanın, mahallenin, şehrin, bölgenin ve ülkenin de sorunları vardır.


Sorunlar çözülmelidir. Daha önemlisi sorun olmadan bir şey, önüne geçilmelidir. Peki, ama nasıl?

Önce sorunu anlamak lazım. Bunu anlamanın en kestirme yolunu bilirseniz, sorunlarınızı anlar, kolayca çözersiniz.

Sorunlarımız olan ile olması gereken arasındaki farktadır.

Önce olana bakalım, nedir olan, gelirim 500 lira. Olan bu. Peki olması gereken ne, yani geçineceği para ne? 1000 lira. Bu insanın kesinlikle sorunu vardır.

Öğrenci beş zayıfla eve gelmiş, olan bu, olması gereken ne, zayıfsız karne getirmesiydi. Demek ki olan ile olması gereken arasında fark var, bu çocuğun sorunu var, çözüm yollarına bakmak gerek.


Bir mahalleye doğalgaz boru hattı döşenecek. Bu bir hizmettir, gitmesi gerekir. Nerden gider bu boru, evlerin altından gitmez, en güzel yer, yollardır. Güzelim yapılmış yollar kazılır, boru içine konur, üstüne iki kürek toprak atılır ve gidilir. Sonra, arabalar günlerce içine düşer, küfürler edilir, lastikler patlar, şikayetler olur, ilgili gelir yolu kapatır, bu defada açılan yeri tümsek yapar, çukura düşen arabalar tümsekten atlayarak geçer.

Bunlar olanlar. Peki olması gereken neydi? Yol ilgililer tarafından nasıl bozuldu ise eski haline getirilmeliydi. olanla olması gereken arasındaki fark büyük, o zaman sorunlara bakalım şimdi.

1. Yollar sahipsiz.

2. Yolu kazmaya açan belediye yetkilisi işini takip etmeyen, görev sorumluluk ve bilincinde olmayan insanlarla dolu.

3.Yolu kazmakla ve kapatmakla görevli olan doğalgaz yetkilileri işi bilmeyen insanlara vermişler. Bunların amacı hizmet falan değil az çalışıp çok para kazanmak.

4.Oraya düşen, lastiği patlayan, sarsılan, hoplayan zıplayan arabalar bu ülkenin arabaları, milli servet heba oluyor. Bunu anlayacak yönetim biçimi oluşmamış.

5.Bu işleri düzenleyecek kanuni yaptırımlarda eksikler var.

6.İş yapanlar eğitimsiz, işi yaptıranlar vurdumduymaz.

7.İlgililerin hepsi işlerini imanla ve inanarak yapmıyorlar.

8. Bu durum sadece yol için değil, devletin işlerinde iş yapan ile yaptıran arasında para alış verişi var, haksız kazançlar sağlanıyor, devletin parası çar çur ediliyor.

Ülkenin bütçesi yapılır. Yıl sonunda devletin geliri ile giderinin başa baş gelmesi gerekir. Ama öyle olmaz, bütçeyi yapanlar yüz lira gelir tahmin ederler, elli lira toplarlar. Kalan elli lira açıktır. Bu açık vatandaşa zam olarak döner.

Bunda ne var diyemezsiniz.. Demek ki bu bütçeyi yapanlar, buna evet diyenler, bu yasayı çıkaranlar, vergiyi vermeyenler, beş yerine on harcayanlar, eşi dostu kayıranlar, yolsuzluk yapanlar, rüşvet alanlar verenler, emaneti ehil kimseye vermeyenler çok ki, bu böyle olmuş, bütçe açık vermiştir.

Olanla olması gereken arasındaki farkı her yerde uygulayabilirsiniz. Bu ölçüdür. aradaki farka bakıp, çözümü ona göre üretirseniz işiniz kolaylaşır. sorunlar dertler teşhis edilmeden, tedavi edilmezler.

Olanla olması gereken arasındaki fark küçükse sorun küçüktür. Eğer bu fark büyükse sorun büyüktür. Yani aradaki açı büyüdükçe sorunlar da ona göre büyür gider. Bazen öyle bir hal alır ki, çocuk sınfta kalır, şirketler batar, 500 lira gelirken siz 1000 lira harcamaya devam ederseniz borçtan kurtulamaz, rahat bir hayat yaşayamazsınız.

Hayatta başarılı ve mutlu olmanın yolu aklı kullanmaktır. Ben bunu yapamıyorum demeyiniz. O yapamadığınız neyse önce içinizdeki engeli kaldırın, yapacağım deyin.

Güzel şeyler düşünün. Kendinize telkin edin güzel şeyleri. Ben bunu Allahın izniyle yapacağım deyin. Kararlı olun.

Bir arkadaşınızla konuşmuyorsanız, olması gerekeni düşünün, hayat yolunda daima engeller dikenler olduğunu unutmayın. Bu yolda siz yürürken kendinizi kurtarmanız yetmez. Başkalarına da yardım etmeniz olması gereken şeydir. Ben kendimi kurtardım deyip kenara çekilmeyin, göreviniz kendinizi kurtarmak değil sadece, sizden yardım bekleyenler de vardır, onları unutmayın.

Nasıl ki, bir zamanlar siz başkalarından yardım beklerken, size yapılmadı ise siz yapın. Sizden yardım bekleyenler vardır. Eğer yapmıyorsanız, çünkü olması gereken bu, iç dünyanıza dönüp bir bakınız. Sizin kendinizde sorunlar var demektir.

İçinizde daima sevgi olsun. Olması gereken şey bu. Eğer içinizde insan sevgisi yoksa, sizde sorun var demektir. Neden diye düşünün ve çare bulun buna.

Önce kendinizi sevin. Olması gereken bu, çocuklarınızı sevin, eşinizi sevin, işinizi sevin, arkadaşlarınızı sevin. olması gerekendir bunlar. Siz bunları yapmıyorsanız, sorunlarınız var demektir, neden diye düşünün ve buna da çare arayın.

Her insan kendini, çevresini, ülkesini sevmeli. Bu vatan, bu bayrak, bu ezan bizim demeli. Atalarımız kan dökerek bize bırakmıştır, biz de torunlarımıza bırakmalıyız demeliyiz. Olması gerek bu, eğer sizde bu yoksa bu sevgilerin neden yok olduğunu düşünün, sonra sevmeye başlayın, yetmez, sevdirmeye de başlayın.

Herkes elindeki kola şişesini yere atabilir, olan buysa olması gereken çöp bidonlarına atmak, bunu yapalım. Sorun anında çözülecektir, temiz bir çevrede yaşayacağız.

İnsan gülümsemeli, etrafına ışık vermeli, temiz ve bakımlı olmalı, eğer siz böyle değilseniz, sorununuz var demektir. Bunlar size sevilmeyen bir insan olarak geri döner.

Her insan kendini yaratanını bilmelidir. Allah’ı tanımalıdır. O’nun kitabını bilmeli, okumalıdır. Bu dini tebliği eden Hz. Muhammed’i öğrenmeli, O’na saygı göstermelidir. Allah’ın kitabını okumalıdır. Olması gereken şeyler bunlar, ama bilmiyorsan, okumuyorsan, sagyı göstermiyorsan, kendine dön bir bak. Neden, diye bu soruyu sor kendine.

Ülkemizin insanı Müslümandır. Müslümanım deyip de müslümanlığa yakışmayan işler yapanlar var. Olması gerek bu değil ki, olması gereken dinin gereklerini ve emirlerini yerine getirmektir. bu olması gerekenleri yapmıyorsun eğer, senin sorunun büyük demektir.

Ülkemizin çok büyük sorunları var. olan bu. Bunu kimse inkar edemez. Olması gereken ne? Sorunların en aza indirildiği bir Türkiye. Eğer bir ülkede sorunlar bu kadar büyükse, olması gerekenler yapılmıyor demektir.Nedir olması gerekenler, gelir dağılımı bozuk, adalet yok, eğitim bitmiş, sağlık çökmüş, vergi sistemi berbar, ve bir çok şey.. Bunların derhal düzeltilmesi gerekir.

Eğer ülkeyi yönetenler olanla olması gereken arasındaki farkı anlayamamışlarsa, yakında değişime hazır olsunlar.

Eğer bir insan, hayatını yaşarken olanla olması gerekeni anlayamıyorsa, mutsuz ve kalitesiz bir geleceğe hazır olsun.

Ne mutlu olanla olması gerekeni anlayanlara…

Saygılarımla ….                                               Necmi AKGÜL

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir