SÖZÜNDE DURMAK

İnsan sözünü tutmalıdır.

Tutmayacaksa o sözü vermemelidir.

Söz verdi de sonradan yerine getiremeyeceği bir engelle karşılaştıysa, sözünü verdiği kimseye anında bunu bildirmelidir. Söz verdiği kişiyi boşu boşuna bekletmemelidir.

Sözünüz sizin temsilcinizdir. Ne demişler : Söz ağzımda iken ben ona sahibim, ağzımdan çıktıktan sonra da o bana sahibtir.

Yerine getirmeyeceğiniz sözü vermeyiniz. İnsanları o umutla bekletmeyin. Sözünüze sahip çıkın. Yoksa yalancı durumuna düşersiniz. Bunun cezasını döner yine siz çekersiniz. Gün gelir size verilen sözler de tutulmaz olur.

Zamanla çevrenizde aranan değil sizden kaçılan, sevilen değil, sevilmeyen, güvenilen değil güvenilmeyen biri olur çıkarsınız.

Söz vermek önemlidir. Sözü verince onu yerine getirmek ondan da önemlidir. Verilen sözler üzerine bağlanan umutlar ve beklentiler çökerse, bu çöküşün altında siz de kalırsınız

Ya sözünüzü tutun, ya da tutamayacağınız sözü vermeyin. Borcumu şu gün öderim deyip de ödememek, iki gün sonra saat ikide sana gelirim deyip de gelmemek, sana bakarım deyip de bakmamak ne kadar kötü, ne kadar çirkin davranışlardır.

Sözü ne pahasına olursa olsun vermemek, verilirse de ne pahasına olursa olsun yerine getirmek gerek.

Sözü tutmamak hem ahlaken çirkin bir davranış, hem de Allah nazarında günahtır.

Ey iman sahipleri, yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz.

Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah katında büyük bir günahtır. Saf suresi 2. Ve 3. Ayetler

Söz, sözdür.

Söz namustur.

Sözümüze sahip çıkalım.

” Öl söz verme, öl; sözünden dönme”.

Necmi AKGÜL

 

Paylaşın:

One thought on “SÖZÜNDE DURMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir